Solarijum

Solarijum

 

Solarijum

Nezavisno od solarijuma, mnogi  preparati za veštačko potamnjivanje kože u sebi sadrže dihidroksiaceton u koncentracijama od 2,5 do 10 %.

Ova supstanca reaguje sa aminokiselinama u keratinu i nekoliko sati kasnije nakon aplikacije koža izgleda potamnela.

Ova boja traje tri do pet dana i nestaje sa odvajanjem površnih slojeva epidermisa.

Bronzeri su preparati koji u sebi sadrže pigmente rastvorljive u vodi.

Između njih i kože ne postoji hemijska reakcija pa se lako ispiraju vodom, te radi dugotrajnijeg efekta tamnjenja moraju se često nanositi.

Lekovi koji utiču na promenu boje kože su beta karoten, tirozin i psoraleni.

Beta karoten možemo naći i u šargarepi,mangu, pomorandzama, ali ako se unosi u preteranim količinama dovodi do pojave narandzasto-žute boje kože.

Može se naći i u tabletama, a kada se kombinuje sa sunčanjem daje brže rezultate.

 

Solarijum saveti

 

Solarijum je i dalje veoma popularan način za dobijanje željene boje kože i veoma je rasprostranjen.

On funkcioniše tako što emituje UVA zrake koji prodiru dublje u derm i oštećuju elastična vlakna što dovodi do bržeg stvaranja bora, a utiče i na nastanak karcinoma kože.

Osobe sa fototipom kože I i II, sa velikim brojem mladeža, svetle kose i boje očiju, sa podatkom o sunčanim opekotinama u detinjstvu i pozitivnim podatkom o melanomu u porodičnoj anamnezi ne bi trebalo da koriste solarijum.

S toga ako niste ranije koristili solarijum,nemate iskustva, a razmišljate o tome preporučujem da se dobro raspitate o tome gde ćete da idete.

Saznajte da li je bezbedno, da li su higijenski uslovi ispunjeni ali i o tome da li stručno osoblje koje tamo radi poseduje potrebno znanje da vas uputi u pravilno korišenje istog.