Gljivice na noktima

Gljivice na noktima

Gljivice na noktima

Gljivične infekcije noktiju su promene uzrokovane gljivama. To je najčešća bolest noktiju i predstavlja oko polovinu svih poremećaja noktiju. Oštećenje nokta, često vlaženje šaka i stopala, različita stanja smanjene funkcije imunog sistema, smanjena cirkulacija u donjim delovima udova, kao i smanjenje rasta nokta u starijoj životnoj dobi pogoduju nastanku ove bolesti. Gljivice na noktima treba shvatiti ozbiljno i tretirati ih na vreme. 

Glavni uzročnici bolesti

Najčešći uzročnici gljivične infekcije noktiju (poznate još kao onihomikoza ili tinea unguium) su dermatofiti. U najvećem broju slučajeva uzročnik je Trichophyton rubrum, ali često se pronalazi i Trichophytom mentagrophytes var. interdigitale, te u manjoj meri Epidermophyton floccosum. Većina infekcija započinje kao gljivična infekcija stopala (tinea pedis), koja se potom proširi te zahvati i nokte. Uzročnici koji ne pripadaju dermatofita su Candida (Candida albicans i Candida tropicalis), zatim Scopulariopsis brevicaulis, Aspergillus niger i Hendersonula toruloidea.

Simptomi i vrste gljivičnih infekcija noktiju

Najčešći oblik gljivične infekcije nokta jeste distalna subungvalna onihomikoza. Najčešći simptom gljivične infekcije nokta je zadebljanje i promena boje. Obično nema bolova niti drugih telesnih simptoma. Međutim, ako se ne leči, može doći do upale kože ispod i oko nokta što dovodi do pojave bolova. Sama klinička slika je slična bez obzira na vrstu uzročnika, a razlikujemo nekoliko karakterističnih oblika.

Lečenje gljivične infekcije

Povidon jod  je poznato i poprilično efikasno narodno sredstvo za lečenje gljivične infekcije na noktima. Lečenje traje 20 dana, svakodnevno se na obolele nokte nanosi  po 1 kap 5%-og rastvora joda (Lugolov rastvor). Ostale nokte, koje nije zahvatila gljivična infekcija, trebalo bi takođe tretirati na isti način, ali ređe: jednom u 2 dana. Za oko 7 dana nakon početka ovog tretmana, može se pojaviti osećaj peckanja, ali nema razloga za brigu. To je signal da  nokti počinju polako da se oporavljaju. Međutim, ako peckanje i bol postaju nepodnošljivi, treba napraviti pauzu ili nanositi jod na nokti ređe, jednom u 2 dana.

Takodje korišćenje kanesten kreme ili rastvora će vam pomoći u borbi  protiv gljivica.

Uputstvo za primenu:

Jednom do tri puta na dan treba na oštećene delove kože naneti Canesten rastvor za kožu ili kremu i pažljivo utrljati. Za potpuno izlečenje, terapija se ne sme obustaviti odmah čim nestanu simptomi infekcije; terapiju treba kontinuirano sprovoditi najmanje četiri nedelje. Ponavljanje bolesti će te sprečiti ukoliko lečenje nastavite još dve nedelje nakon nestanka svih znakova bolesti.

Mere prevencije

U sprečavanju razvoja “gljivica” na nogama, ključno je održavanje adekvatnih higijenskih mera i izbegavanje prekomernog izlaganja vlazi. Naravno, važno je sprovođenje lečenja postojecih gljivičnih infekcija stopala (kao što je atletsko stopalo), a kod boravka na javnim mestima poput bazena svakako je potrebno nositi prikladnu obuću. Osobe koje su profesionalno izložene vlažnoj sredini trebaju koristiti zaštitne rukavice na poslu.